Kontakt

Kulturní zařízení města Ždírec n.D.
Brodská 120
582 63 Ždírec nad Doubravou

telefon: 569 694 620, 770 157 228

Ždírečtí senioři, počítače a internet

Novinku zveřejnil(a) dne 20.7.2011 Soňa Zvolánková.

V týdnu od 11. do 15. července se sešlo 11 seniorů a seniorek v zasedačce MěÚ ve Ždírci n. D., aby se společně s lektorem Attaveny o.p.s. Zdeňkem Kloudou zbavili strachu z počítače a přišli na kloub tomu, co že to je to „surfování na netu“. A protože byli šikovní a správně nažhavení, docela se jim to podařilo. Už se nebojí zapnout počítač, vědí, že se vypíná jinak než vytažením ze zásuvky, umí otevřít program, nebojí se myši, rozeznají soubor od složky a zvládají i kopírovat. I vyměnit obrázek na monitoru už není problém.

Poznali, že internet bez prohlížeče je vlastně k ničemu, dovedou si zajímavé stránky uložit mezi své oblíbené, vědí co je hledání v katalogu i ve fulltextu, kam napsat webovou adresu, a do kterého pole slovo, které hledají. Poznali, jak je možné zcestovat celou republiku, aniž by vytáhli paty z domu, byli překvapeni, co všechno se dá zjistit a nastavit v internetovém jízdním řádu.

Většina z nich poprvé v životě použila e-mail, založila si schránku na Seznamu a všichni si vyzkoušeli přečíst zprávu, uložit přílohu a také odeslat zprávu s přílohou. Zkrátka za 13 hodin výuky toho není zrovna málo, nemyslíte? Jedna hodina byla v rámci kurzu věnována povídání o použití platebních karet, pod patronací České spořitelny a.s.

Kurz zajišťovala českobudějovická Attavena o.p.s. v rámci pátého ročníku projektu Nadace Václava a Livie Klausových „Senioři komunikují“. Pro seniory byl kurz zdarma. Výborné zázemí poskytlo pro konání kurzu Město Ždírec n. D. v zastoupení starosty Jana Martince. S propagací pomohla tradičně děvčata z Info střediska a knihovny Zdena Lédlová a Soňa Zvolánková.

Pátečního předávání Osvědčení o absolvování kurzu se zúčastnili i starosta a místostarosta obce.  Skončil tak příjemný týden plný nových poznatků, pohodové atmosféry a setkávání s lidmi, kteří i přes svůj vyšší věk dokázali, že kdesi uvnitř jsou stále o hezkých pár let mladší. Za svou odvahu a chuť na sobě pracovat si zaslouží obdiv, uznání a úctu.

S přáním dobrého zdraví všem

Zdeněk Klouda, lektor

Foto: Attavena, o. p. s.

 
 

Online katalog Tritius
QUEST NG ŽELEZNÉ HORY
VYHLÍDKA NA STARÉM VODOJEMU
Turistický portál Vysočiny
Naučná stezka Ranské polesí
Koruna Vysočiny
Multiquest Národním geoparkem Železné hory
Naše noviny

Náhodná fotografie