Kontakt

Kulturní zařízení města Ždírec n.D.
Brodská 120
582 63 Ždírec nad Doubravou

telefon: 569 694 620, 770 157 228

CHKO Železné hory- její krásy a hodnoty

8.9.-8.10.2021

CHKO Železné hory- její krásy a hodnoty

Město Ždírec nad Doubravou a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Železné hory Vás srdečně zvou na výstavu k 30. výročí vyhlášení CHKO Železné hory.

VERNISÁŽ výstavy se koná 8. 9. 2021 v 18.00 hodin v galerii Doubravka ve Ždírci nad Doubravou.

Všichni jste srdečně zváni!

KZM

Výstava CHKO Železné hory – 30. výročí vyhlášení

Rádi bychom Vás pozvali na výstavu přibližující krásy a hodnoty Chráněné krajinné oblasti Železné hory. V letošním roce uběhlo již třicet let od jejího vyhlášení. Kulaté jubileum je tak vhodnou příležitostí ukázat, co je na zdejší přírodě a krajině jedinečné. Připraveny jsou pro Vás tematické panely, které návštěvníky provedou rozmanitostí luk, lesů a geologického utváření. Představí majestátnost staletých stromů, připomenou důležitost vodního světa a v neposlední řadě upozorní na citlivé vnímání staveb a sídel v krajině.

Vyhlášením CHKO v roce 1991 byla završena několikaletá snaha mnoha odborníků a ochránců přírody zajistit vyšší ochranu malebnému území v srdci České republiky. Jedinečnost oblasti není patrná na první pohled. Skrývá se pod povrchem v podobě velmi rozmanitého geologického utváření. Unikátní geologická různorodost se odráží i v pestrosti živé přírody. Harmonická mozaika podmanivě zvlněné krajiny je poskládána z lesů, polí, luk, rybníků a drobných sídel a odráží tak několik staletí trvající kultivaci zdejší krajiny místními lidmi.

Výstava prostřednictvím poutavých fotografií doprovázených stručnými texty ukazuje na konkrétních příkladech, jak a proč o přírodu a krajinu CHKO pečovat a uchovávat její krásy a hodnoty i pro další generace.

 

 

 

 

Soubory ke stažení:
Online katalog Tritius
QUEST NG ŽELEZNÉ HORY
VYHLÍDKA NA STARÉM VODOJEMU
Turistický portál Vysočiny
Naučná stezka Ranské polesí
Koruna Vysočiny
Multiquest Národním geoparkem Železné hory
Naše noviny

Náhodná fotografie