Kontakt

Kulturní zařízení města Ždírec n.D.
Brodská 120
582 63 Ždírec nad Doubravou

telefon: 569 694 620, 770 157 228

Benefiční koncert ve Skutči

23.10.2020

Benefiční koncert ve Skutči
Farnost Skuteč pořádá benefiční koncert na opravu střechy barokní fary.
Účinkují známý herec, moderátor, skladatel a zpěvák Marek Eben a vynikající varhanice
Michaela Káčerková.
Koncert se uskuteční v pátek 23. října 2020 v Kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Skutči od 18.00 hodin.
Předprodej: květinářství Sokol, Palackého náměstí, Skuteč a na ticketportal.cz.
Vstupné 300 Kč.

Anotace:

Petr Eben (1929–2007), skladatel, klavírista, varhaník, pedagog a publicista, zanechal po sobě rozsáhlé kompoziční dílo osobitého stylu. Umění improvizace (schopnosti zpaměti rozvíjet určitou hudební myšlenku v daném okamžiku bez předchozí přípravy) bylo součástí Ebenovy koncertní aktivity. Když koncem šedesátých let pořádala Lyra Pragensis cyklus večerů s duchovní tematikou, doprovázely je Ebenovy varhanní improvizace. Poslední z nich byly na vybrané pasáže z díla Jana Amose Komenského (1592–1670) Labyrint světa a ráj srdce. V roce 2002 pak dostaly definitivní psanou podobu.

Ačkoliv Komenského dílo vzniklo téměř před čtyřmi sty lety, čas mu neubral na aktuálnosti. „Poutník, který prochází labyrintem světa, nenachází v něm nic potěšujícího a obrací se k svému Bohu ve svém srdci. To, co mě na Komenského postoji nejvíc dojímá, je jeho neúnavná práce pro zlepšení tohoto světa. V tom může být příkladem i pro naši současnost: zachovat si vlastní kritický pohled a odstup od tohoto světa, ale všechny své síly věnovat jeho zlepšení.“ (P. Eben)

Marek Eben, herec, moderátor, skladatel a zpěvák, je synem Petra Ebena a synovcem skladatele Ilji Hurníka. Je oblíbený televizní moderátor např. soutěže StarDance, velmi populární jsou jeho rozhovory s osobnostmi Na plovárně. Vystudoval hudebně-dramatický obor Pražské konzervatoře a z jeho divadelních angažmá jmenujme Studio Ypsilon, pro něž vytvořil rovněž hudbu k inscenacím. Spolu s bratry Davidem a Kryštofem spolupracuje ve skupině Bratři Ebenové.

Michaela Káčerková je výraznou osobností mladé generace. Obor hra na varhany vystudovala na Pražské konzervatoři, HAMU v Praze a na Vysoké hudební škole Felixe Mendelssohna-Bartholdyho v Lipsku. Úspěšně se zúčastnila řady mezinárodních soutěží a mistrovských interpretačních kurzů. Jako sólistka vystoupila v České republice, Rakousku, Itálii, Francii, Velké Británii, USA a Japonsku.

Plakát:

Soubory ke stažení:
Online katalog Tritius
QUEST NG ŽELEZNÉ HORY
VYHLÍDKA NA STARÉM VODOJEMU
Turistický portál Vysočiny
Naučná stezka Ranské polesí
Koruna Vysočiny
Multiquest Národním geoparkem Železné hory
Naše noviny

Náhodná fotografie