Kontakt

Kulturní zařízení města Ždírec n.D.
Brodská 120
582 63 Ždírec nad Doubravou

telefon: 569 694 620, 770 157 228

Za kráskami Ranska

30.3.2019

AOPK ČR, RP Správa CHKO Žďárské vrchy zve občany na tematické vycházky NPR Ransko s pracovníky správy CHKO Žďárské vrchy „Za kráskami Ranska“ v sobotu 30. března od 10 a 14 hod. Na krátké vycházce bychom rádi návštěvníkům především představili, čím to je, že právě na Ransku rozkvétá tolik bledulí, co je ohrožuje a jak probíhá projekt na obnovu jejich prostředí. Vycházky jsou plánované nenáročným terénem (pouze po zpevněných cestách) přibližně na hodinu - podle počasí.

 

Upozornění: Oficiálně je dle zákona vstup návštěvníků v národní přírodní rezervaci mimo značené cesty zakázaný. Na bledulišti jsou navíc stále stojící odúmírající jasany (ponechány úmyslně na místě k zetlení). Z lidštějšího pohledu - jedna fotící se rodinka na kraji bleduliště bledulím neublíží, vzhledem k jejich počtu jim neublíží, když projde jeden vášnivý fotograf a bude si dávat pozor na cestu. Na Ransku je však v době květu bledulí stále se zvyšující návštěvnost a návodné jednání by mohlo vést k početnému porušování pravidel. Více jak jednotlivci denně už porost poškodí určitě, na udusané půdě pěšin bledule nevzejdou. 

Bylo by velice užitečné, pokud by se i místní zapojili, neukázněné návštěvníky občas upozornili a sami nedávali špatný příklad.

Online katalog Tritius
QUEST NG ŽELEZNÉ HORY
VYHLÍDKA NA STARÉM VODOJEMU
Turistický portál Vysočiny
Naučná stezka Ranské polesí
Koruna Vysočiny
Multiquest Národním geoparkem Železné hory
Naše noviny

Náhodná fotografie