Kontakt

Kulturní zařízení města Ždírec n.D.
Brodská 120
582 63 Ždírec nad Doubravou

telefon: 569 694 620, 770 157 228

Za kráskami Ranska

30.3.2019

AOPK ČR, RP Správa CHKO Žďárské vrchy zve občany na tematické vycházky NPR Ransko s pracovníky správy CHKO Žďárské vrchy „Za kráskami Ranska“ v sobotu 30. března od 10 a 14 hod. Na krátké vycházce bychom rádi návštěvníkům především představili, čím to je, že právě na Ransku rozkvétá tolik bledulí, co je ohrožuje a jak probíhá projekt na obnovu jejich prostředí. Vycházky jsou plánované nenáročným terénem (pouze po zpevněných cestách) přibližně na hodinu - podle počasí.

 

Upozornění: Oficiálně je dle zákona vstup návštěvníků v národní přírodní rezervaci mimo značené cesty zakázaný. Na bledulišti jsou navíc stále stojící odúmírající jasany (ponechány úmyslně na místě k zetlení). Z lidštějšího pohledu - jedna fotící se rodinka na kraji bleduliště bledulím neublíží, vzhledem k jejich počtu jim neublíží, když projde jeden vášnivý fotograf a bude si dávat pozor na cestu. Na Ransku je však v době květu bledulí stále se zvyšující návštěvnost a návodné jednání by mohlo vést k početnému porušování pravidel. Více jak jednotlivci denně už porost poškodí určitě, na udusané půdě pěšin bledule nevzejdou. 

Bylo by velice užitečné, pokud by se i místní zapojili, neukázněné návštěvníky občas upozornili a sami nedávali špatný příklad.

Online katalog Tritius
Turistický portál Vysočiny
Koruna Vysočiny
Multiquest Národním geoparkem Železné hory
Naše noviny

Náhodná fotografie