Kontakt

Kulturní zařízení města Ždírec n.D.
Brodská 120
582 63 Ždírec nad Doubravou

telefon: 569 694 620, 770 157 228

Pomoc Klárce - Oslavy 100. let TJ Sokol Horní Studenec

24.8.2019

Ku  příležitosti oslav 100 let svého založení pořádá TJ Sokol H. Studenec tombolu, jejíž celý výtěžek bude věnován rodině 15ti leté Klárky Uchytilové, která už několik let bojuje se zákeřnou leukémií. Losování tomboly proběhne 24. srpna ve sportovním areálu v Novém Studenci, kde bude v 16. hodin zahájen zábavný program oslav 100 let výročí založení TJ.

Ceny: Mobilní telefon Nokia, nákup v prodejně Soptisimo v hodnotě 200 Kč, vrtačka, rychlovarná konvice, 5 litrů medu, stojan na vánoční stromek, dárková taška Stora Enso, 2 dárkové balíčky Zemědělská a.s. Krucemburk, svítící baterka + víno.

CENA LOSU DO TOMBOLY 50 Kč.

Losy je možné si zakoupit i v Městské knihovně a TIC ve Ždírci nad Doubravou. Děkujeme.

Příběh Klárky

Vše začalo krátce po Klárčiných 12. narozeninách. Dlouhodobé bolesti nohou, únava a pocit vyčerpání nás donutili jít s Klárkou k lékaři. Po odběru krve se zjistilo, že není něco v pořádku. Z nemocnice v Havlíčkově Brodě nás poslali sanitkou do Fakultní nemocnice v Motole v Praze. Tento den se nám změnil život úplně od základů. Sloužící lékařka mi řekla, že to není jen banalita, ale rakovina krve. Ten den byl pátek 12.2.2016. V pondělí udělali lékaři odběr mozkomíšního moku a stanovili přesnou diagnózu - akutní lymfoblastická leukemie - ALL. Existuje více druhů leukémie. Klára onemocněla typem T. Její bílé krvinky v krvi se přemnožily a organizmus nedokázal plnit základní funkce a porušil se imunitní systém těla. Proto ta únava, vyčerpání, modřiny, které se dělaly jen tak a vleklá nemocnost. Od dětství trpěla často velkými bolestmi kostí nohou. Nyní se vysvětlovaly všechny tyto problémy.
Lékaři řekli, že existuje léčba chemoterapií s více jak 80% šancí na vyléčení. Jeden z rodičů musí zůstat s Klárkou v nemocnici a pečovat o ní 24 hodin nepřetržitě. bylo jasné, že to budu já. Znamenalo to ztrátu jednoho finančního příjmu do 4 členné rodiny. Léčba trvala dlouhé dva roky. Byla velmi komplikovaná. Klára měla opravdu mnoho vedlejších účinků, po podávané chemoterapii. Např. epilepsii, otok mozku, který měl za následek ochrnutí pravé poloviny těla, několikrát toxikaci organizmu, neurotoxicitu, silnou cukrovku s nutností píchat jí inzulín a odvažovat jí jídlo podle jednotek cukru. První měsíc stále ležela v posteli a následně přestala chodit, takže se znovu učila chodit. Já jsem se musela naučit píchat injekce, protože dostávala inzulín a fraxiparin na ředění krve. Po dvou letech 15.2.2018 jsme se radovali z konce léčby a z návratu do běžného života. Klárka se vrátila do školy a já do práce. Vše se pomalu vracelo do normálu. Po léčbě neměla vůbec žádné problémy ani omezení.
Dojížděli jsme na kontroly vlakem a udělali si z návštěv v Motole pěkný výlet. Získávali jsme pocit, že tato kapitola špatných časů je za námi. Radovali se z maličkostí. Při léčbě je totiž mnoho omezení. Nemocný se nesmí koupat v bazénu a ani ve vaně, nemůže do kina, nesmí se opalovat, nesmí do restaurace, na dovolenou, do autobusu, mezi lidi pouze s rouškou, nesmí si s nikým podat ruku, mazlit se se zvířaty, nemůže potraviny, které by mohly obsahovat plíseň nebo živé kultury a bakterie, vše co sní musí být vakuově zabalené, nesmí mít okolo sebe živé rostliny, nesmí cvičit atd, atd...

Uplynulo 8 měsíců, bylo 3.12.2018, těsně před Mikulášem. Všimla jsem si, že Klára má na krku otok. Ihned jsme jeli do nemocnice, kde jí udělali odběr kostní dřeně a rakovina tam byla zpět. Lékaři v Motole rozhodli, že transplantace kostní dřeně je jediným možným řešením k uzdravení. Nikdo, kdo to sám nezažil neví jak to zamává s psychikou rodičů, sourozenců a hlavně dítěte. Člověk si pak klade otázku: proč já, proč moje dítě, komu jsme co udělali? Bohužel nic jiného nezbývá, než se tomu postavit čelem a fungovat pro to dítě. Protože víte, že to dítě vás potřebuje. Opět skončíte v práci a zase řešíte existenční otázky. (napsala maminka Petra)

Od 3.4.2019 má Klárka transplantované nové kmenové buňky od dárce. Před transplantací prodělala 3 měsíční, velice intenzivní přípravnou léčbu chemoterapií a následné odstranění její staré imunity a celkové ozáření organismu. Od tohoto data lékaři dělají vše proto, aby Klárky imunitní systém začal pracovat jako u zdravého člověka. Po sedmi týdnech totální izolace na transplantační jednotce po transplantaci byla Klárka propuštěna do domácího ošetřování, každý týden musí navštívit nemocnici v Motole, kde jí dělají kontrolní krevní testy a upravují léky, které pomáhají nastolit uzdravování imunity. Do běžného života se bude moci znovu zapojit bez omezení, ale ještě uplyne mnoho času. Lékaři nám řekli, že při dobrém průběhu léčení imunity se do normálního režimu může vrátit zhruba po 6-12 měsících od transplantace, když bude vše v pořádku. A na úplné uzdravení si Klárka počká další minimálně tři roky.

Během celé léčby , a to od února 2016, Klára musí dodržovat přísnou antibakteriální dietu, vše pouze tepelně upravené a maximálně 2 hodiny staré. Potraviny vakuově balené, které jsou po naší kontrole v pořádku, nejeví známky poškození obalu a vady obsahu, jen ty má Klárka povolené. Každé sebemenší zaváhání a nedodržení instrukcí v jídelníčku, může Klárce udělat velký problém a veškeré snažení může byt to tam. V domácnosti a hlavně v jejím pokoji musíme udržovat čistotu, každý den setřít prach, vytřít podlahu desinfekcí, vyčistit čističku vzduchu a dbát na správné dávkování léků. Domácí zvířata, králíka Ferdu a květiny jsme museli odstranit z domova. Momentálně se Klárka po transplantaci cítí velmi dobře, je plná elánu a energie. V době uzdravování si krátí dlouhou chvíli, když musí být doma, vařením, pečením, hrou na kytaru a na ukulele. Dokonce se naučila i šít a tvoří praktické zástěry, batůžky, penály, tašky a dokonce i panenky, které jsou jako živé.

"Předem děkujeme za vaši morální a finanční podporu."
Klárka a její rodina Uchytilova

 

Online katalog Tritius
QUEST NG ŽELEZNÉ HORY
VYHLÍDKA NA STARÉM VODOJEMU
Turistický portál Vysočiny
Naučná stezka Ranské polesí
Koruna Vysočiny
Multiquest Národním geoparkem Železné hory
Naše noviny

Náhodná fotografie