Kontakt

Kulturní zařízení města Ždírec n.D.
Brodská 120
582 63 Ždírec nad Doubravou

telefon: 569 694 620, 770 157 228

Výstava obrazů Miloslava Křesťana, Jany Nagyové a Ladislava Nagye

15.7.-31.8.2016

Výstava obrazů rodáků z Nového Ranska Miloslava Křesťana, Jany Nagyové, rozené Pujmanové a Ladislava Nagye

Výstava bude zahájena VERNISÁŽÍ v pátek 15.7.2016 od 17.00 hodin v galerii Doubravka nad městskou knihovnou, Brodská 120

Výstava potrvá do 31.8. 2016

Srdečně zvou pořadatelé!

Výstava obrazů rodáků z Nového Ranska
Miloslav Křesťan  Jana Nagyová, rozená Pujmanová a její manžel Ladislav Nagy
Miloslav Křesťan (1909 – 1979)
Muzikant, kapelník, malíř – slova, která se starší generaci vybaví při otázce “kdo byl Miloslav Křesťan“. Mladší generaci toto jméno většinou již nic neříká.
Miloslav Křesťan byl všestranně nadaný a patřil k výrazným osobnostem, a to nejen na Novém Ransku. Hrál na housle a na klavír a hraní na tyto nástroje také vyučoval. Založil taneční orchestr, opravdu to nebyla tehdy běžná venkovská dechovka, v něm byl nejen kapelníkem, ale hrál především na housle a zpíval. Dále byly v orchestru zastoupeny saxofony, pozouny, trubka, bicí.
Výtvarné nadání se u něho projevovalo již v dětství. Podle jeho neteře se v rodině tradovalo, že si jako školák nakoupil v Hlinsku „barvičky“ a účet nechal poslat domů. Začínal jako samouk, později absolvoval kurzy u akademických malířů, ale bohužel se nepodařilo zjistit, co a kde studoval.
Jana Nagyová, rozená Pujmanová, dcera Jana Pujmana, spolumajitele Továrny na stroje a slévárny na Novém Ransku, kde žila s rodiči a bratrem do roku 1949. Po znárodnění továrny v roce 1949 se museli z Nového Ranska vystěhovat. Vystudovala Vysokou školu pedagogickou University Karlovy v Praze, obor výtvarná výchova a dějepis. Provdala se za profesionálního hudebníka Ladislava Nagye.
Ladislav Nagy – houslista, dlouholetý člen Slovenské filharmonie v Bratislavě, působil i ve filharmonických orchestrech v zahraničí (Reykjavík, Kanárské ostrovy a další). Při zaměstnání absolvoval studia, ve kterých rozvíjel svůj zájem o výtvarnou tvorbu.
V současné době žijí manželé v Kostelci nad Labem

Z vernisáže výstavy: http://www.kzm-zdirec.cz/vernisaz-vystavy-rodaku-z-noveho-ranska1.html

Online katalog Tritius
QUEST NG ŽELEZNÉ HORY
VYHLÍDKA NA STARÉM VODOJEMU
Turistický portál Vysočiny
Naučná stezka Ranské polesí
Koruna Vysočiny
Multiquest Národním geoparkem Železné hory
Naše noviny

Náhodná fotografie