Kontakt

Kulturní zařízení města Ždírec n.D.
Brodská 120
582 63 Ždírec nad Doubravou

telefon: 569 694 620, 770 157 228

VERNISÁŽ VÝSTAVY rodáků z Nového Ranska

15.7.2016

Pořadatelé zvou na VERNISÁŽ výstavy obrazů rodáků z Nového Ranska

V pátek 15.7.2016 od 17.00 hodin nad městskou knihovnou, Brodská 120

Srdečně zvou pořadatelé - Kulturní zařízení města Ždírec nad Doubravou a Osadní výbor Nové Ransko

Výstava obrazů rodáků z Nového Ranska
Miloslav Křesťan  Jana Nagyová, rozená Pujmanová a její manžel Ladislav Nagy
Miloslav Křesťan (1909 – 1979)
Muzikant, kapelník, malíř – slova, která se starší generaci vybaví při otázce “kdo byl Miloslav Křesťan“. Mladší generaci toto jméno většinou již nic neříká.
Miloslav Křesťan byl všestranně nadaný a patřil k výrazným osobnostem, a to nejen na Novém Ransku. Hrál na housle a na klavír a hraní na tyto nástroje také vyučoval. Založil taneční orchestr, opravdu to nebyla tehdy běžná venkovská dechovka, v něm byl nejen kapelníkem, ale hrál především na housle a zpíval. Dále byly v orchestru zastoupeny saxofony, pozouny, trubka, bicí.
Výtvarné nadání se u něho projevovalo již v dětství. Podle jeho neteře se v rodině tradovalo, že si jako školák nakoupil v Hlinsku „barvičky“ a účet nechal poslat domů. Začínal jako samouk, později absolvoval kurzy u akademických malířů, ale bohužel se nepodařilo zjistit, co a kde studoval.
Jana Nagyová, rozená Pujmanová, dcera Jana Pujmana, spolumajitele Továrny na stroje a slévárny na Novém Ransku, kde žila s rodiči a bratrem do roku 1949. Po znárodnění továrny v roce 1949 se museli z Nového Ranska vystěhovat. Vystudovala Vysokou školu pedagogickou University Karlovy v Praze, obor výtvarná výchova a dějepis. Provdala se za profesionálního hudebníka Ladislava Nagye.
Ladislav Nagy – houslista, dlouholetý člen Slovenské filharmonie v Bratislavě, působil i ve filharmonických orchestrech v zahraničí (Reykjavík, Kanárské ostrovy a další). Při zaměstnání absolvoval studia, ve kterých rozvíjel svůj zájem o výtvarnou tvorbu.
V současné době žijí manželé v Kostelci nad Labem

Online katalog Tritius
QUEST NG ŽELEZNÉ HORY
VYHLÍDKA NA STARÉM VODOJEMU
Turistický portál Vysočiny
Naučná stezka Ranské polesí
Koruna Vysočiny
Multiquest Národním geoparkem Železné hory
Naše noviny

Náhodná fotografie