Kontakt

Kulturní zařízení města Ždírec n.D.
Brodská 120
582 63 Ždírec nad Doubravou

telefon: 569 694 620, 770 157 228

Don Quijote de la Ancha - divadlo z Brna

17.10.2014

Pátek  17. října  od 18.00 hodin v městském kině Don Quijote de la Ancha – divadlo z Brna.

 Vstupné 100 Kč.  Předprodej vstupenek od 6. října 2014 v Městské knihovně a TIC Ždírec n.D.

Představení vzniklo v režii pana B. Polívky, dnes je to již legendární inscenace (4000 repríz). Vhodné pro všechny generace, i pro rodiny se školními dětmi, doba trvání je cca 75 minut.

Srdečně zvou pořadatelé!

DIVADLO KLAUNIKY BRNO uvádí:

NEJHRANĚJŠÍ AUTORSKOU KOMEDII SOUČASNOSTI DON QUIJOTE DE LA ANCHA

Představení, které prodlužuje život!

Didaktická klaunikyáda na motivy románu Miguela Cervantese Saavedry uchopená dle vzoru velkého českého emigranta Jana Ámose Komenského - v hlavní roli přední světový chůdoherec Lenoir Montaine

Účinkují: Zuzana-Anna Rút, Libuše Sladká Kvašná,  Monika Mušková-Rajská, Zdeněk Korčian, Zdeněk Zdenek Mazáč a další

Režijní vedení: Boleslav Polívka

Dramatizace: Zdeněk Mazáč, Zdeněk Korčian

Scéna: Dušan Ždíml Kostýmy: Alice Lašková

 Hudba: Části „Bolera“ od Maurice Ravela a symfonie „Don Quijote“ Richarda Strausse                                                                         

Překlad španělština: Marcela Bayerová, francouzština: atherine Sarazin, Monika Homolová,  angličtina: Petr Antonín,  němčina: Astrid Winter, Jana Cenková,  ruština: Pavel Timčo, Kateřina Tlachová,  chorvatština: Liliana Stekovič

Svéráznému zpracování osudů Dona Quijota a věrného služebníka Sancho Panzy nechybí humor, nadsázka, fantazie ani mystifikace. Po formální stránce zvolil režijní poradce představení, autor, mim, básník těla i duše Boleslav Polívka cestu didaktické klaunikyády.

S vědomím toho, že společnost je poznamenaná dekadencí a nedostatkem ideálů a opravdových vzorů, předstupují před diváky 2,38 m vysoký profesor španělského jazyka a literatury a 120ti kilogramová  Ancha pracující jako vychovatelka na kominickém internátě ve Šlapanicích, v kostýmech Dona Quijota a Sancho Panzy. Se skupinou španělštinářů se ujímají nelehkého úkolu: - co nejlépe ztvárnit příběh důmyslného rytíře Dona Quijota. Osou představení je vzájemné prolínání několika významových rovin. Řazením scén, počínaje bojem s větrnými mlýny až do Quijotova zmoudření je vytvářen příběh Dona Quijota, kterým neustále prostupují osudy profesora a vychovatelky, odrážející jejich slabosti i velikost, pošetilost i odcizení. Střetáváním těchto dvou rovin vzniká řada humorných situací, jež jsou odrazovým můstkem pro vytváření nového vztahu mezi profesorem (hrajícím Dona Quijota), vychovatelkou Anchou (představující Sanchu) a dalšími postavami děje (princezna Dulcinea, pasováček, atd.). Jakoby celá inscenace vznikala momentálně před zraky a za aktivní spolupráce diváků. Názornost, atraktivnost, spontánnost, lidový humor a především přirozená hravost. Forma, která je v představení Don Quijote de la Ancha Divadla Klauniky užita, je vlastně hra na hru v tom nejdivadelnějším slova smyslu. Výsledkem toho je pocit radosti z odkrývání a sdílení vzájemného vztahu mezi hercem a divákem, radost ze společné účasti na tvorbě okamžiku, která je umocněna prožitkem hybatelské síly ušlechtilého donkichotství. 

Dr. Jan Skutil

 

 

 

 

 

 

                                                                                                            

 

 

 

 

 

                                                                                                            

 

 

Online katalog Tritius
QUEST NG ŽELEZNÉ HORY
VYHLÍDKA NA STARÉM VODOJEMU
Turistický portál Vysočiny
Naučná stezka Ranské polesí
Koruna Vysočiny
Multiquest Národním geoparkem Železné hory
Naše noviny

Náhodná fotografie