Kontakt

Kulturní zařízení města Ždírec n.D.
Brodská 120
582 63 Ždírec nad Doubravou

telefon: 569 694 620, 770 157 228

Don Quijote de la Ancha - divadlo z Brna

17.10.2014

Pátek  17. října  od 18.00 hodin v městském kině Don Quijote de la Ancha – divadlo z Brna.

 Vstupné 100 Kč.  Předprodej vstupenek od 6. října 2014 v Městské knihovně a TIC Ždírec n.D.

Představení vzniklo v režii pana B. Polívky, dnes je to již legendární inscenace (4000 repríz). Vhodné pro všechny generace, i pro rodiny se školními dětmi, doba trvání je cca 75 minut.

Srdečně zvou pořadatelé!

DIVADLO KLAUNIKY BRNO uvádí:

NEJHRANĚJŠÍ AUTORSKOU KOMEDII SOUČASNOSTI DON QUIJOTE DE LA ANCHA

Představení, které prodlužuje život!

Didaktická klaunikyáda na motivy románu Miguela Cervantese Saavedry uchopená dle vzoru velkého českého emigranta Jana Ámose Komenského - v hlavní roli přední světový chůdoherec Lenoir Montaine

Účinkují: Zuzana-Anna Rút, Libuše Sladká Kvašná,  Monika Mušková-Rajská, Zdeněk Korčian, Zdeněk Zdenek Mazáč a další

Režijní vedení: Boleslav Polívka

Dramatizace: Zdeněk Mazáč, Zdeněk Korčian

Scéna: Dušan Ždíml Kostýmy: Alice Lašková

 Hudba: Části „Bolera“ od Maurice Ravela a symfonie „Don Quijote“ Richarda Strausse                                                                         

Překlad španělština: Marcela Bayerová, francouzština: atherine Sarazin, Monika Homolová,  angličtina: Petr Antonín,  němčina: Astrid Winter, Jana Cenková,  ruština: Pavel Timčo, Kateřina Tlachová,  chorvatština: Liliana Stekovič

Svéráznému zpracování osudů Dona Quijota a věrného služebníka Sancho Panzy nechybí humor, nadsázka, fantazie ani mystifikace. Po formální stránce zvolil režijní poradce představení, autor, mim, básník těla i duše Boleslav Polívka cestu didaktické klaunikyády.

S vědomím toho, že společnost je poznamenaná dekadencí a nedostatkem ideálů a opravdových vzorů, předstupují před diváky 2,38 m vysoký profesor španělského jazyka a literatury a 120ti kilogramová  Ancha pracující jako vychovatelka na kominickém internátě ve Šlapanicích, v kostýmech Dona Quijota a Sancho Panzy. Se skupinou španělštinářů se ujímají nelehkého úkolu: - co nejlépe ztvárnit příběh důmyslného rytíře Dona Quijota. Osou představení je vzájemné prolínání několika významových rovin. Řazením scén, počínaje bojem s větrnými mlýny až do Quijotova zmoudření je vytvářen příběh Dona Quijota, kterým neustále prostupují osudy profesora a vychovatelky, odrážející jejich slabosti i velikost, pošetilost i odcizení. Střetáváním těchto dvou rovin vzniká řada humorných situací, jež jsou odrazovým můstkem pro vytváření nového vztahu mezi profesorem (hrajícím Dona Quijota), vychovatelkou Anchou (představující Sanchu) a dalšími postavami děje (princezna Dulcinea, pasováček, atd.). Jakoby celá inscenace vznikala momentálně před zraky a za aktivní spolupráce diváků. Názornost, atraktivnost, spontánnost, lidový humor a především přirozená hravost. Forma, která je v představení Don Quijote de la Ancha Divadla Klauniky užita, je vlastně hra na hru v tom nejdivadelnějším slova smyslu. Výsledkem toho je pocit radosti z odkrývání a sdílení vzájemného vztahu mezi hercem a divákem, radost ze společné účasti na tvorbě okamžiku, která je umocněna prožitkem hybatelské síly ušlechtilého donkichotství. 

Dr. Jan Skutil

 

 

 

 

 

 

                                                                                                            

 

 

 

 

 

                                                                                                            

 

 

Online katalog Tritius
Turistický portál Vysočiny
Koruna Vysočiny
Naše noviny

Náhodná fotografie